WordPress Blogunuzun Veritabanı Yedeğini Nasıl Alırsınız?
 • WordPress ile oluşturduğunuz blogunuzu güvenlik tehditlerine karşı veya teknik problemler nedeniyle yedeğini almak isteyebilirsiniz. Bu işlemi gerçekleştirmek için birkaç yöntem mevcuttur. Bunlar cPanel üzerinden yedek alma, FTP ile yedek alma ve eklenti yardımıyla yedek alma şeklindedir.

  cPanel İle Veritabanı Yedeği Alma

  Paylaşımlı host kullanılıyorsa blogunuza ait kontrol paneli üzerinden yedekleme araçlarını kullanarak veritabanınızın yedeğini alabilirsiniz.Tam veya kısmi yedekleme seçenekleri ile ister sitenin ve dosya içeriklerinin tümünün yedeğini isterseniz de ayrı ayrı yedek alma işlemi gerçekleştirilebilir.

  FTP İle Veritabanı Yedeği Alma

  FTP kullanmak için var olan programlardan biri de FileZilla programıdır. Bu programı açtığınızda sol kısımda bilgisayar içeriği, sağ kısımda ise blogunuzun veya web sitenizin içerdiği dosya ve klasörler yer alıyor. Basit bir yöntem ile dosyalarınızın yedeklerini burada alabilirsiniz. Bilgisayar kısmında yeni klasör oluşturup sağ tarafta bulunan blogunuza ait dosyaları bu klasöre kopyalayabilirsiniz. İşlem burada bitmiyor. cPanel üzerinden phpMyAdmin paneline erişim sağlayın. MySQL girişi yaptıktan sonra üst kısımda bulunan ‘ Dışa Aktar ‘ sekmesine tıklayın. Aktarma biçimi olarak ‘ SQL’ seçtikten sonra ‘ Git ‘ butonuna tıkladığınızda bloga ait veritabanı bilgisayarınıza inmeye başlayacaktır. Bu yöntemi phpMyAdmin paneline girmeden blogunuza ait WordPress panelinize giriş yaparak ‘ Araçlar ‘ sekmesinin içinde ‘ Dışa Aktar ‘ komutunu kullanarak da yapabilirsiniz.

  Eklenti Yardımıyla Veritabanı Yedeği Alma

  WordPress panelinizin ‘ Eklentiler ‘ kısmına BackWpup eklentisini kurduktan sonra bu eklentiye ait alt sekmelerden ‘ Add New Job ‘ seçeneğini tıklayın. Burada yedek alacağınız kısımların seçimini kutuları işaretleyerek yaptıktan sonra dosya formatı ve yedeklemenin yapılacağı konum seçimlerini yapın. Daha sonra diğer alt sekmelerden hangi dosya türlerinin yedeğinin alınacağı, yedek alınma zamanı seçimlerini yaptıktan sonra ‘ Run Now’ butonu ile dosyalarınızın ve veritabanınızın yedeğini alabilirsiniz.