USB Belleklerde Yazma Koruma Hataları Nasıl Giderilir?
 • Usb Bellekler, belirli bir depolama alanına sahip taşınabilir depolama aygıtlarıdır. Bazı nedenlerden dolayı kendisini yazmaya karşı koruma altına almaktadır. Bu makale de usb belleklerde yazma koruma hataları nasıl giderilir? sorusunun cevabını arayacağız.

  Usb Belleklerde Yazma Koruma Hatası Nedir?

  Usb bellekler belli nedenlerden dolayı yazmaya karşı korumalı duruma gelir ve böyle bir konumdayken usb belleğe ne dışardan herhangi bi müdahaleyle bir dosya veya yazı eklenebilir ne de bir dosya veya yazı silinebilir. Sistem tamamen kendisini kapatmış konumdadır ve değiştirilemez.

  Usb Belleklerde Yazma Koruma Hatalarının Nedenleri Nelerdir?

  Sıkça karşılaşılan nedenlerden biri usb belleklerin virüs kapmış olmasıdır. Bazı virüs yazılımları usb bellekleri yazmaya karşı korumalı hale getirir. İkinci bir neden bazı usb bellek türlerinde açma kapatma düğmesinin olmasıdır. Bu usb belleklerde o açma kapatma düğmesini ‘on’ dan ‘of’ a getirirseniz usb bellek yazmaya karşı korumalı hale gelecektir. Bir diğer neden usb bellekte oluşan yazılımsal bir problemden kaynaklanır ve aynı tarz hatayı verir.

  Usb Belleklerde Yazma Koruma Hataları Nasıl Giderilir?

  Öncelikle problemin nedenini saptanmalıdır. Çünkü çözüm yolları problemlere göre çeşitlilik göstermektedir. Nedeni tam olarak bilmiyorsak da belli bir sırayı izleyerek nedeni ve aynı zamanda çözümü bulabiliriz.

  İlk yapılması gereken usb bellekte açma kapatma düğmesi olup olmadığını kontrol etmektir. Zira böyle bir düğme varsa diğer yapılacak işlemlere gerek kalmaksızın problem halledilebilir. Eğer açma kapatma düğmesi yoksa veya olmasına rağmen problem devam ediyorsa ikinci adım olarak usb bellek güvenilir bir virüs programıyla detaylı taramadan geçirilmelidir. Olası bir virüs nedeniyle ” usb bellek yazmaya karşı korumalı ” hatası alınıyorsa virüs sistemden temizleneceği için bu problem ortadan kalkmış olacaktır. Bu işlemden sonra da hala problem devam ediyorsa üçüncü adım olarak bilgisayarın ”çalıştır” seçeneği kullanılacaktır.

  Windows+R kısayolunu kullanarak veya sol alttaki windows simgesine tıklayıp aramaya çalıştır yazarak çalıştır komutu başlatıyoruz. Açılan yere ” regedit ” yazıyoruz. Açılan Kayıt Defteri penceresinin sol köşesinde bulunan menülerden sırasıyla HKEY_LOCAL_MACHINE > SYSTEM > CurrentControlSet > Control > StorageDevicePolicies adımlarını takip ediyoruz. En son tıklanılan klasörde WriteProtection değerine sağ tıklayıp değiştir seçeneğine basıyoruz ve 1 (bir) olan değeri 0 (sıfır) yapıyoruz. Böylece usb belleğimiz yazmaya karşı korumalıdır hatasından kurtarılmış olacaktır.