Photoshop’u Ücretsiz Nasıl Kullanırız?
  • Adobe yazılım şirketinin yarattığı, özellikle fotoğrafçılık sektörünün göz bebeği olan Photoshop; fotoğraf ve videolarınızda düzenlemeler yapmaya, eksikleri düzeltmeye ve profesyonellik etkisine yardımcı olur. Piyasada bulunan yelpazesi en geniş olan ve lisansla satılan bir programdır. Fotoğrafçılığın ülkemizde az para kazandırmasının yanı sıra, Photoshop programına bu denli ücret ödenmesi fotoğraf severler arasında ilginç bulunuyor.

    Photoshop’u Ücretsiz Nasıl Kullanırız?

    Bu programı kullanabilmek ve lisans haklarını barındırmak için bir bütçe ücret ödemeniz gerekmektedir. Ancak Adobe şirketine aylık veya full versiyonunun alımı halinde tek bir defa ödenen bu ücreti ödemek istemeyen bir tür yazılımcılar binevi Korsan Photoshop yaratarak, Adobe programlarındaki amtlib.dll dosyasını yeniden programlayarak Photosohop ve tüm Adobe ürünlerini ücretsiz ve sınırsız hale getirebilmişlerdir. Ancak Adobe şirketinin herhangi bir en küçük şikayetinde, maalesef cezai yaptırımlarla karşı karşıya gelme ihtimali var.

    ”Photoshop’u ücretsiz nasıl kullanırız?” sorusunun bir diğer cevabı ise tarihte yaratılan yanlışlıktır. Bildiğiniz üzere Adobe, Photoshop dâhil diğer tüm ürünlerinde de 30 günü kapsayan bir deneme sürümü ile piyayasaya sunmakta. Bu 30 gün için bir ücret ödemek zorunda değilsiniz, fakat 30 gün sonunda deneme sürümünü test ettiğiniz ürünü ya satın almak zorundasınız, yada ürüne erişiminiz engellenmekte. Bu otuz günlük süreyi maksimuma çekebilmek için bazı Adobe Photoshop ve diğer ürün kullanıcıları, bilgisayarda bulunan takvimi bir gün geriye çekiyor. Bu şekilde uzun bir kullanım sağlayan Photoshop kullanıcıları, bu sayede ücret ödemeden tüm imkânlara erişim sağlayabiliyor. Bu yöntemin kullanılabilirliği doğruluk kazanmamakla beraber, Adobe şirketinin böyle bir açık verebilmesi kullanıcılar tarafından ilginç bulundu. Gerçekten böyle bir açık olması halinde Adobe şirketinin bu konu hakkında ne yapacağı bilinmeyenler arasında.